Sportovní program
Touha uspět žene každého sportovce do stále intenzivnějšího a pečlivě připraveného tréninku. Snaží se stále najít způsoby jak efektivně zlepšit svůj výkon a porazit tak v soutěžním klání své soupeře. Větrné simulátory otevřely bránu k neomezenému tréninku za jakýchkoliv podmínek. Jeho provoz není závislý na meteorologických podmínkách, na stavu přistávací plochy, na stavu technického stavu letadla. Nevznikají zde časové prodlevy startem a stoupáním letadla či balením padáku. Trénovat zde může kdokoliv - začínající student AFF či zkušení mistři svého sportu. Wind tunnel je velmi efektivní nástroj pro všestranný trénink parašutistů.
S rozvojem parašutismu souvisí také neustálý rozvoj všech součastných disciplín a postupný vznik nových parašutistických disciplín. Roste také konkurence mezi parašutisty a tak se hledají stále nové a nové možnosti zdokonalování letových schopností a dovedností člověka za volného pádu.
Velký důraz pro rozvoj
dovedností je kladen hned na počátku sportovního výcviku. Létání ve vzdušných tunelech odhaluje neustále nové a nové možnosti pro všechny úrovně padání a tím pádem oslovuje téměř všechny skupiny parašutistů různých sportovních disciplín, ať už se jedná o trénink skupinové akrobacie či freefly. Wind tunel se proto jeví jako ideální prostředek pro trénink ve volném pádu.
Wind tunnel umožňuje trénink po neomezenou dobu, výkony jsou snímány kamerou a mohou být zastaveny a koučovány kdykoli přihlížejícím trenérem. Okamžitá zpětná vazba a lítání v krátkých, po sobě jdoucích intervalech, dává možnost rychlého postupu v dovednostech jak individuálních parašutistů, tak i v dovednostech celých týmů skupinové akrobacie nebo ve volném lítání.
V podstatě neexistuje na světě žádný úspěšný závodní tým, který by nezahrnul do tréninkového plánu systematickou přípravu ve wind tunnelu. Modelovaný trénink v tunelu dokáže věrně nasimulovat reálný průběh celého seskoku. Trenéři mohou navodit u sportovců uměle i stresové situace a tímto je na tyto události předem připravit a vytrénovat schopnosti stresovým situacím se bránit, popř. se jim zcela vyvarovat. S rozvojem nových disciplín a masivním rozšířením parašutismu u veřejnosti lze bez nadsázky tvrdit, že boom simulátorů volného pádu nás teprve čeká a do budoucna se stane prostředkem k tréninku, bez kterého se neobejde nikdo, kdo to bude myslet s tímto sportem opravdu vážně.
Pro výcvik ve větrném simulátoru neexistuje prakticky žádné omezení. Věkový limit pro vstup do wind tunelu je 6 let.